„Ik wil dat scholen met zelfvertrouwen (hoog)begaafde leerlingen kunnen begeleiden”
Begaafde leerlingen vallen nog te vaak tussen wal en schip. Martine Blonk, de nieuwe auteur van DHH, wil scholen helpen dit te veranderen: van signaleren tot handelen, van de individuele leerling tot de hele groep. „De grote kracht van DHH is de handelingsgerichtheid. Ik wil die kracht de komende jaren steeds verder versterken.”
De uitdagingen van scholen
Martine Blonk ziet scholen al jaren worstelen met de begeleiding van (hoog)begaafde leerlingen. Na tien jaar voor de klas en nog meer jaren als onderwijsadviseur bij Gouwe Academie en docent aan de post hbo-opleiding Hoogbegaafdheid en Differentiatie weet ze ook precies wat het zo complex maakt. “Je staat in een groep met verschillende onderwijsbehoeften, zeker in een tijd van inclusief onderwijs. Daar hoort ook die (hoog)begaafde leerling bij. Deze leerlingen herkennen kan complex zijn. Het is voor scholen belangrijk om een manier van werken te vinden die haalbaar en realistisch is, met de mogelijkheden die je hebt.”
Hoe DHH het verschil maakt
Martine ontdekte de waarde van DHH in haar jaren als adviseur, toen ze vanuit de Gouwe Academie trainingen over hoogbegaafdheid gaf. “Er zijn veel signaleringstools, maar de grote kracht van DHH is de handelingsgerichtheid. Als je DHH gebruikt, ga je echt inzoomen: ken ik dit kind eigenlijk wel goed genoeg? Je maakt een sterkte-zwakteanalyse, brengt de onderwijsbehoefte in beeld en krijgt vervolgens praktische handelingssuggesties om de juiste dingen te doen in de klas.” Nu ze de taak van DHH-auteur op zich heeft genomen, grijpt ze die kans met beide handen aan, ondersteund door collega’s van de Gouwe Academie.
Martine als auteur
Een van de dingen die Martine als auteur aanpakt is de doorontwikkeling van richtlijnen voor compacten en verrijken. “Compacten voelt vaak spannend. Kan deze leerling een uur rekenen echt in een half uur, of zelfs een kwartier, onder de knie hebben? Mist het dan geen belangrijke stof? En wat moet ik die andere drie kwartier met die leerling? Door heldere richtlijnen te schrijven, kunnen we die onzekerheid wegnemen. Je kunt er nu op vertrouwen dat je de leerling verantwoord laat compacten en in de overgebleven tijd verrijkingsopdrachten biedt waarmee de leerling zich ook écht verder ontwikkelt en niet met bezigheidstherapie bezig is.”
Een wetenschappelijke basis
Martine werkt ook aan een stevigere wetenschappelijke onderbouwing van de visie achter DHH. “Alleen al voor de term ‘hoogintelligent’ bestaan verschillende definities, waardoor het voor leerkrachten verwarrend kan worden. We willen duidelijk maken vanuit welke visie wij denken en hoe we dat onderbouwen, evidence-based zijn. Zo weet iedereen: dit is niet zomaar gezegd, hier is goed over nagedacht.”
Daarnaast wil ze de pedagogische handelingssuggesties in de bibliotheek up-to-date houden. “Zo kunnen we leerkrachten met goede tips blijven ondersteunen. Wat kun je het beste doen bij een leerling met faalangst? Welke methode past bij welk moment? Dat soort handvatten wil ik zo goed mogelijk bieden. Zo versterken we écht de handelingsgerichte kracht.”
Verbinden met wat er al is
Misschien wel de belangrijkste stap die Martine wil zetten is de verdere verbinding tussen DHH en ParnasSys. De komende tijd onderzoeken ParnasSys en Martine welke ontwikkelingen haalbaar en wenselijk zijn. “DHH en een LVS als ParnasSys moeten geen aparte middelen zijn. De kracht zit in de combinatie, daar geloof ik echt in. Ik zie veel waarde in toetsgegevens die automatisch doorstromen naar DHH, zodat een leerkracht niets handmatig hoeft in te voeren. Of een handelingsplan van DHH dat automatisch op de groepskaart van ParnasSys verschijnt, zodat je in één oogopslag ziet welke kinderen een (hoog)begaafdheidsplan hebben. Doordat ik elke week ouders, leerkrachten en leerlingen spreek, kan ik de behoeften van het werkveld goed vertalen. Zo kunnen we oplossingen steeds beter aansluiten bij de praktijk van alledag.”
Vooruitkijken
Na een leerzaam overdrachtsjaar staat Martine te trappelen om deze zomer aan de slag te gaan. “DHH blijft staan voor de hoge kwaliteitsstandaard die Sylvia Drent heeft neergezet, maar ik wil dit graag ieder jaar verder versterken. Door te kijken naar aanpassingen die aansluiten bij nieuwe technische mogelijkheden en de praktijk in de klas.”
Wat ze de komende jaren hoopt te betekenen voor de begeleiding van (hoog)begaafde kinderen? „Ik hoop dat we met DHH scholen kunnen laten zien: we zien jullie zoektocht en nemen je daarin bij de hand. Zo hoop ik dat steeds meer scholen met zelfvertrouwen (hoog)begaafde leerlingen kunnen begeleiden. Met behulp van een instrument dat al erg sterk staat, maar de komende jaren steeds beter zal worden.”
Lees alles over DHH op de productpagina.